Menu Zamknij

O CEREMONII powitania dziecka W RODZINIE

Rodzice coraz częściej zadają sobie pytanie “jeśli nie chrzest, to co?”. Odpowiedzią jest ceremonia powitania dziecka w rodzinie, nazywana również ceremonią nadania imienia lub dedykacji – oddania się rodziców nowej roli. Niezależnie od nazwy jest ona radosną celebracją powitania m.in. nowonarodzonego dziecka w gronie bliskich oraz okazją do podkreślenia wartości wszystkich powstających w związku z tym więzi.  A zatem ma ona charakter rodzinny, wspólnotowy i psychologiczny.

W jej trakcie można przybliżyć historię rodziny, naturę dziecka, jego podobieństwo do poszczególnych krewnych i wartości, jakie wniosło w życie swoją obecnością. Podkreśla się również nową rolę pary, która staje się odtąd rodzicami i życiowymi przewodnikami. Ci z kolei oświadczają w jakich wartościach chcą wychować swoje potomstwo i czego mu życzą, składając deklarację rodziców.

Ważnym i symbolicznym momentem jest nadanie noworodkowi imienia, które podkreśla jego indywidualność i odrębność, oraz przybliżenie jego pochodzenia.

Może się pojawić również element wyznaczenia Rodziców Honorowych, którzy deklarują obecność w życiu dziecka oraz wsparcie dla niego w ważnych życiowych okolicznościach.

Jest to dodatkowo okazja do tego, by reszta bliskich nie tylko powitała niemowlę, uznając i pielęgnując od początku rodzące się więzi, ale także okazała swoją gotowość wsparcia rodziców w ich misji wychowawczej.

Ceremonia ta sprawdza się również w przypadku dziecka starszego, np. adoptowanego, które jest witane w nowej rodzinie.

Niezależnie od okoliczności, ceremonia powitania dziecka w rodzinie ma charakter wspólnotowy podkreślając życiowe wartości, więzi rodzinne oraz afirmując pojawienie się nowego członka społeczności. 

 

MEDIA

Idea ludzkiej i osobistej ceremonii powitania dziecka z rodzinie jest na tyle wartościowa a jednocześnie nie wszystkim znana, że postawiłam sobie za cel jej popularyzację.

Chcę, aby rodzice, którzy ze względów światopoglądowych nie rozważają chrztu swojego dziecka, bądź chcą mu dać możliwość samodzielnego wyboru jego drogi w przyszłości, wiedzieli, że jest dla nich propozycja radosnej celebracji powitania ich dziecka w gronie najbliższych.

Zapraszam do zapoznania się z materiałami.

CEREMONIE HUMANISTYCZNE pielęgnujemy więzi