Menu Zamknij

O CEREMONII powitania dziecka W RODZINIE

Rodzice zadają sobie niekiedy pytanie “jeśli nie chrzest, to co?”. Odpowiedzią jest ceremonia powitania dziecka w rodzinie, nazywana również ceremonią nadania imienia lub dedykacji (oddania się rodziców). 

Jej przebieg przypomina osobistą opowieść o rodzinie, naturze dziecka i o wartościach, jakie pojawiły się w życiu najbliższej społeczności. Podkreśla się również nową rolę pary, która staje się rodzicami i życiowymi przewodnikami. Ci z kolei mogą nazwać wszystkie swoje uczucia i nadzieje związane z dzieckiem oraz przybliżyć, w jakich wartościach chcą je wychować i czego mu życzą, składając deklarację rodziców.

Ważnym i symbolicznym momentem jest nadanie noworodkowi imienia, które podkreśla jego indywidualność i odrębność, oraz przybliżenie jego pochodzenia.

Może się pojawić również element wyznaczenia Rodziców Honorowych, którzy mają okazję złożyć uroczyście swoje obietnice dla dziecka. Jest też sposobność, by reszta bliskich nie tylko powitała niemowlę, uznając i pielęgnując od początku rodzące się więzi, ale także zadeklarowała swoje wsparcie.

Ceremonia ta sprawdza się również w przypadku dziecka starszego, np. adoptowanego. Niezależnie od okoliczności, ceremonia powitania dziecka w rodzinie jest propozycją radosnej i wzruszającej celebracji, mającej wspólnotowy i psychologiczny charakter. Afirmuje pojawienie się nowego członka społeczności, podkreśla więzi rodzinne i życiowe wartości. 

A tak piszą o niej ci, którzy mieli okazję jej doświadczyć:

“Przygotowana przez Dominikę ceremonia była dla rodziny i o rodzinie, każde zdanie miało znaczenie i odnosiło się do nas, było to bardzo personalne, osobiste i wzruszające i na tym nam właśnie zależało (…)”

“Ceremonia powitania naszej córeczki była przepięknym wydarzeniem, dzięki któremu mogliśmy oddać cześć w sposób, który był dla nas najlepszym oddaniem wielkiej miłości, jaką darzymy naszą małą kochaną kruszynę (…)”

“To takie doświadczenie bycia bliżej własnych uczuć, przeżyć, ale i bycie bliżej ludzi, których się kocha (…)”

“Sama uroczystość była przeprowadzona w ciepły, radosny i swobodny sposób, czyli dokładnie tak jak to sobie wymarzyliśmy (…)

 

MEDIA

Idea ludzkiej i osobistej ceremonii powitania dziecka z rodzinie jest na tyle wartościowa a jednocześnie nie wszystkim znana, że postawiłam sobie za cel jej popularyzację.

Chcę, aby rodzice, którzy ze względów światopoglądowych nie rozważają chrztu swojego dziecka, bądź chcą mu dać możliwość samodzielnego wyboru jego drogi w przyszłości, wiedzieli, że jest dla nich propozycja radosnej celebracji powitania ich dziecka w gronie najbliższych.

Zapraszam do zapoznania się z materiałami.